Turystyka na Podlasiu

augustow_jezioraPodlasie odznacza się wspaniałymi zakątkami natury, krajobrazowymi jak też architektonicznymi. Trzeba przyjechać do tego miejsca odpocząć w miłym zakątku zieleni czy zwiedzać cudowne zabytki. Ale Podlasie to region również  dla tych, którzy lubią relaksować się, ale aktywnie.

Na Podlasiu czeka na urlopowiczów gęsta i rozciągła, bo licząca 1500 km sieć szlaków pieszych i wynosząca 1000 km sieć tras dla rowerzystów. Najdłuższa ścieżka dla pieszych idzie nieopodal Biebrzy  i rzeki Narwi od Lipska do Nowogrodu, a jego długość to 160 km. Wędrując 30 km Szlakiem Borami Dorzecza Supraśli będziemy mieli sposobność podziwiać zachwycające tereny Puszczy Knyszyńskiej. A starszym Szlakiem Kupieckim biegnącym wzdłuż rzeki Bug mamy możliwość dotrzeć od Niemirowa do Ciechanowca.

Dla entuzjastów rowerowych wycieczek czeka kilka ścieżek rowerowych, z których najwspanialsze występują na Suwalszczyźnie. To w tym miejscu będziemy mieli okazję pożyczyć bicykl i pojechać 165 kilometrową drogą Północnego Pierścienia Suwalszczyzny. Przez piękną Puszczę Knyszyńską leci ścieżka Kresowe Wędrówki mająca 140 km. Trochę zwięzłą ścieżkę stanowi 50 km szlak Podmiejskich Rezydencji blisko Białegostoku. Zarówno w Biebrzańskim Parku Narodowym jak i Puszczy Białowieskiej czekają na nas trasy rowerowe.

Dla tych, którzy lubią jazdę konną oczekują 3 trasy. Najkrótsza, wynosząca 30 km, jest w Puszczy Augustowskiej. Inny szlak mający 120 km leci przez Puszczę Knyszyńską, w której jest możliwość wypożyczenia koni i zostania na noc. Trzeci szlak (200 km) łączy dwa parki narodowe Biebrzański i Wigierski.

Dla miłośników sportów wodnych również czeka sporo atrakcji. A wśród nich są spływy kajakowe. Takie rzeki jak: Czarna Hańcza, Rospuda, Biebrza, Narew, Supraśl, Sokołda czy Bug przyciągają większą liczbę wielbicieli kajaków. Dopiero zaczynające kajakarze również znajdą w tym miejscu coś dla siebie. Zjazd Czarną Hańczą jest właściwy dla takich osób, ponieważ rzeka jest wystarczająco szeroka, jej bieg jest dosyć prędki, a zakola i skręty spokojne. Na obytych sportowców czeka Rospuda. Rzeka ma okazałe brzegi, skaliste dno, a przeszkody ,takie jak kamieniste płycizny czy drzewa grodzące koryto, będą dużym wyzwaniem.
Augustów zachęca do przyjazdu narciarzy wodnych, ponieważ od kilku lat ma w posiadaniu zawodowy wyciąg mający 740 m i maksymalnej szybkości mającej 58 km/h.

Z tego co widać atrakcje czekające na turystów na Podlasiu nie pozwolą zaznać nam nudy. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Przyjeżdżający na Podlasiu urlopowicze mogą kształtowania swoich zamiłowań, jak i nauczenia się czegoś nowego.

Comments are closed.